Äädikhape on külmseadmele ohtlik

Äädikhape on külmseadmele ohtlikSelline näeb välja uus aurusti
30.05.2018

Äädikhape reageerib aktiivselt vasega ja kuna külmatehnika aurustid ning kondensaatorid on valmistatud vasktorudest (ümbritsetuna alumiiniumist ribidega), siis on äädika aurud peamised külmaine lekke põhjustajad. Oksüdeeruv vasktoru muutub aina õhemaks ning hapramaks, kuni ta enam külmaine survele vastu ei pea. Kui lekkele ei saada kiiresti jälile, siis võib külmaine puudusel ülekoormuse tagajärjel läbi põleda ka seadme kompressor, mis tõstab oluliselt seadme remondikulusid.
 
Äädikhape rikub seadme kiiresti, mitmel puhul oleme selle tunnistajaks olnud juba aastase kasutuse järel. Kui olete omale soetanud uue külmseadme, olgu see siis külmik, külmtöölaud või koguni kamber ja kui juba aasta möödudes tuleb hakata aurustit vahetama, tundub see juskui ebaõiglane ning tihtilugu tekib pahameel seadme müüja või tootja vastu. See pahameel aga ei ole põhjendatud, kuna tegemist on loomuliku keemilise reaktsiooniga.
 
Vaata galeriist, mis aurustitega juhtub:

1 aasta vana aurusti
Äädikhape on vasktorudega juba tugevasti reageerinud

Toru kaared on lakitud
Need peavad kauem vastu, kuid sisemised torud on juba oksüdeerunud

Selline näeb välja ca 9 aastat vana normaalselt vananenud aurusti

Kuidas äädikhapet vältida?

Tooraine peab olema karbis või vähemalt kindlalt kaetud, enne kui ta külmikusse pannakse. Nt. marineeritud kurgid on ühed ohtlikumad asjad. Kui need on lahtiselt külmikus, levivad happe aurud kiiresti aurustile, sest aurustit jahutav ventilaator tekitab õhuringluse ning kõik seadme siseõhus olevad aurud puhutakse läbi aurusti. Samas tasub tähelepanelik olla ka muude äädikat sisaldavate toorainetega ning need alati kindlalt suletud anumas külmikusse panna.
 
NB! Aurustite puhastamine tuleks alati jätta professionaaldie hooleks. Kui seda aga siiski ise teha soovitakse, siis tuleb kasutada alumiiniumile ning vasele sobilikke vahendeid.